DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

SoDA Araştırmasından Çıkan Sonuç: Dijital Pazarlamanın Şifreleri Henüz Kırılmış Değil..

Pazarlamanın teknoloji ile buluşması gerçekleşti, pazarlamacılar için yeni bir alan doğdu; “Dijital Pazarlama”.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatlar değişiyor. Herşeyin hızla akıp gittiği, değiştiği/dönüştüğü bir çağda; bütün bu olup biteni anlamaya çalışan (!) pazarlamacılarla karşı karşıyayız.

SoDA (Society of Digital Agencies: Dijital Ajanslar Topluluğu) tarafından “2011 yılı için Dijital Pazarlama’nın Görünümü” üzerine hazırlanan rapor bize bu alanda neler olduğuna dair önemli şeyler söylüyor, geleceğe dair tahminlerde bulunuyor.

SoDA’nın sunduğu rapor, 667 uluslar arası organizasyon (bu organizasyonlar: reklam ajansları, markaların pazarlama birimleri ve teknoloji şirketleri/uzmanlarından oluşuyor) ile gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarına dayanıyor.

Araştırmanın sonuçlarında öne çıkan bazı başlıklar:

  • Pazarlamacılar hala en önemli dijital medya kanallarını web siteleri olarak tanımlıyor. Web sitesinin yakın takipçisi sosyal kanallar.
  • Dijital yatırımlarda öncelik; sosyal ağlar, dijital marka yönetimleri ve dijital altyapılarda.
  • Sosyal medya profesyonelleri istihdam etmek şirketlerin öncelik listesinde başı çekiyor.
  • Hedef kitleyi anlamak açısından bloglar önemli görünüyor.
  • Pazarlamacılar, “yeni trendler konusunda kimlerden fikir alıyorsunuz?” sorusunda, dijital ajansları alt sıralarda sıralıyor. Üst sıralarda sektörel yayınlar, pazarlama blogları, gözlemler, konferanslar ve araştırma sonuçları geliyor.

Sonuçlar üzerinde yapılan genel değerlendirmede gelecekte nelerin olacağına dair tahminlerde bulunuluyor. Tahminler 3 ana başlıkta özetlenebilir:

1-     Sosyal medyaya yapılan harcamaların artmasına paralel olarak bu harcamaların gerektiği gibi/verimli şekilde yapılabilmesi için yeni planlama yöntemleri ve organizasyon yapıları denenmeye başladı. Henüz net ve kesin bir yöntem bulunmuş değil, denemeler devam edecek gibi görünüyor.

2-     Özellikle sosyal medya ve mobil uygulamalardaki ölçülebilirlik, gelecekteki harcamalara yön verecek. Hedefe ulaşılabilirlik ölçümleri iyileşse bile bu alandaki gelişmeler olgunlaşmaya devam edecek.

3-     Firmaların dijital düşünce liderliğine olan açlıkları artarak devam edecek – bu dijital ajanslara stratejik liderlik için bir fırsat ve aynı zamanda bir uyarı gibi de görüyor… Belki de firmalar bunu başka yerlerde arayacaklar.

Uzmanların sonuçlar üzerinde yaptığı yorumlarda hem fikir oldukları konu, dijital pazarlamanın ne şekilde ilerleyeceğinin henüz belirsizliğini koruduğu.

Tüketici dinamiklerindeki değişim ve uzun süredir devam eden “hassas” ekonomi; dijital pazarlamadaki işleyişe yön vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Mevcut durumda geleneksel reklam ajansları ile dijital ajanslar farklı yönlere doğru hareket etse de, ajansların ve pazarlamacıların dijital alanda ne yapacakları ile ilgili henüz net fikirleri yok. Pazarlamacıların çok büyük bir bölümü dijital konularda hala çok temkinli davranıyorlar. Hemen hepsi bu alanda bir şeyler yapılması gerektiğine inanıyor, bununla birlikte dijital pazarlamanın şu ana kadar hedef kitleye ulaşmak ve motive etmek konusunda bildiklerinden daha farklı şeyler gerektirdiğini düşünenlerin oranı da oldukça yüksek.

Sanırım dijital pazarlamanın nasıl olması gerektiğine dair belirsizlik bir süre daha devam edecek. Bu alanda yapılan denemeler(/yanılmalar) ve ölçümlenebilirlik arttıkça, daha ayakları yere basan uygulama ve planlardan söz edileceği kesin. Yani anlayacağınız henüz kimse dijital pazarlamanın şifrelerini kırmış değil.

———————–

Kaynak: SoDA – 2011 Digital Marketing Outlook

http://www.slideshare.net/sodaspeaks/society-of-digital-agencies-soda-2011-digital-marketing-outlook

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mart 2011 by in Dijital Pazarlama, Pazarlama, Sosyal Medya and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: