DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Dijital Reklam – 2011 Yılı İçin 6 Tahmin

Jesse Thomas, JESS3 Dijital Reklam Ajansı’nın Kurucu’su ve CEO’su.. Google, Facebook, Nike, MySpace, Microsoft ve NASA için çalışmalar yapmış..

Thomas, 2011 yılında dijital reklamlarda neler olacağına dair 6 tahminde bulunmuş.. Bakalım neler söylemiş:

Genel bir değerlendirmeyle, 2010 yılının “like” yılı olduğunu söyleyen Thomas, sosyal medyada vurgulanan “bağlantı kurma” nın hiç de kolay olmadığından söz ediyor. Tabi ki bağlantı kuramamış olmanın göstergesi düşen satışlar. Markalar düşen satışlardan, buna bağlı olarak sosyal ağlar da düşen reklam gelirlerinden memnun olmayınca; sosyal ağlara alternatif reklam yöntemleri deneme işi düşüyor. Thomas’ın görüşü; lokal sosyal ağların gelişmesine paralel olarak dijital reklamların da lokalleşmeye kayacağı yönünde.

İşte Jesse Thomas’ın 2011 yılında dijital reklamcılığa dair 6 tahmini:

1-      Lokal Reklamcılık Etkili Olacak

Facebook’un başlattığı ve sonrasında Foursquare, Yelp, Shopkick ve hatta Google’ın da takip ettiği “Places” uygulaması ile kullanıcıların bulunduğu lokasyonu öğrenmek artık mümkün. Groupon’u da dahil edebileceğimiz bu “self-servis” lokasyon uygulamalarından çıkan sonuç, markaların bunu ticari hedeflerine ulaşmada “lokal reklamlar” olarak kullanacağı yönünde Jesse Thomas tahmini.

2-      Silikon Vadisi Geleceğin Madisson Avenue’su Olacak

Eskiden bir reklamcı için en prestijli şey New York veya Chicago’da bir ajansta çalışmakken, şimdinin rüya meslekleri Facebook veya Twitter’da çalışmak olacak.

3-      Artık Sosyal Medya’nın da “Ünlüleri” Olacak

Sosyal Ağ Kullanıcılarının artık bir “Klout Score” u var.

Nedir bu “Klaut” ve hatta skoru, kısacık açıklayalım: “Klout” sosyal medya profinizi analiz eden, ona 100 üzerinden –SKOR- veren bir araç. Skorunuz ne kadar yüksekse, kendi sosyal ağınızda bulunan takipçilerinizi o kadar etkilediğiniz düşünülüyor.

Thomas’ın 3 numaralı tahmininde; tüketicilerin yeme-içme-konaklama-alış veriş alışkanlıkları üzerinde belirleyici olan sosyal medya paylaşımlarında, yüksek skorlu “sosyal medya ünlüleri” nin, markalar için önemli kişiler haline geleceğinden bahsediliyor.

4-      Sosyal Ağlar için “Küçük” Yeni Büyük Olacak

Mark Zuckerberg’in başlangıçta açık bir sosyal web alanının en etkili sosyal ağ olacağına dair kuvvetli inancının aksine, yeni sosyal ağ uygulayıcılarının, 50 kişi gibi –sınırlı- sayıda takipçileri olduğundan bahseden Thomas’ın bu alandaki tahmini, küçük (sınırlı sayıda takipçisi olan) sosyal ağların popülerleşeceği yönünde.

Aslına bakarsanız, haksız da sayılmaz. Tüm paylaşımlarımızın iş arkadaşlarımız ve/ya akrabalarımız tarafından izlenmesini sanırım çoğumuz istemeyiz :). Facebook da böyle düşünmüş olacak ki, kullanıcıların kendi küçük gruplarını yaratmasına imkan tanıyor.

5-      Marka Yönetimi Bir Nevi “Medya Kampanyası” Haline Gelecek

Thomas’ın 5 numaralı tahmininde; sosyal medya, marka yöneticilerini reklam veya PR alanından uzaklaştırıp, kendi alanına çekecek. Peki böyle olunca ne olacak: Markalar etkili içerik için daha fazla para harcamaya başlayacak, etkili içerik yazan yazarlarla, içeriği sürekli güncel tutan markalar öne çıkacak.

6-      Facebook “Like” ları Markalar İçin Önemli Olacak

Ve Thomas’ın son tahmininde, 2011 yılında markaların Facebook reklamlarını 3 katına çıkaracağından bahsediyor. Bu artışı Facebook “Like” larına bağlayan Thomas, marka yöneticileri ve ajansların Facebook –like- sayılarının yüksekliğine bakarak facebook reklamı vereceğini iddia ediyor.

———

Kaynak: 6 Predictions for Digital Advertising in 2011

http://mashable.com/2010/12/21/advertising-industry/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Mart 2011 by in Dijital Pazarlama, dijital reklam and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: