DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Coca Cola Köyü: Facebook’ta Böyle Uygulamalar Görmek İstiyoruz..

Sosyal Medya kullanımının, bilhassa facebook ortamında yapılan “etkinlik” lerin pek moda olduğu şu günlerde, etkili bir Facebook kampanyası paylaşmak isterim.. İzninizle..

Kampanya Coca Cola İsrail tarafından uygulanmış..

“Coca Cola Köyü” İsrail’de gençler için kurulmuş, yaz etkinliklerinin yapıldığı bir köy.. Coca Cola Köyü’ne gidebilmek için gençlerin 10 adet Coca Cola kapağı biriktirip Facebook üzerinden 8 arkadaşı ile birlikte kayıt yapması gerekiyor..

Bu durumda ne oluyor:

  • Ürün satılıyor.
  • Gençler arkadaşlarının katılımı konusunda birbirinden etkileniyor..
  • Arkadaş grupları şeklinde kayıt olunduğu için, gruplar arası iletişim çok sayıda kişiye ulaştığından katılımı arttırıyor..

İş bu kadarla da bitmiyor..

Coca Cola, yaz köyü katılımcılarına; içlerinde kişisel Facebook kayıtlarının olduğu bileklikler dağıtıyor.. Bu bileklik ile yaz kampı boyunca yaptığınız tüm etkinliklerde, etkinliği gerçekleştirenlerin Facebook statüleri otomatik olarak güncelleniyor.. Dahası da var, bileklik kolunuzda olduğu sürece, çektirdiğiniz tüm fotoğraflar, Facebook’a yüklendiği sırada otomatik olarak etiketleniyor.. (CocaCola Village Video’su için tıklayınız)..

Hedeflediği yaş grubunun facebook kullanımını çok doğru anlamış, sosyal medya aracılığı ile ürünün kullanımını arttırmak/teşvik etmekten de öte, sosyal medya için adeta bir marka kültürü yaratan Coca Cola’yı ve ajansını tebrik etmek düşer bize..

Umarım ülkemizde de bunun gibi yaratıcı/etkili sosyal medya uygulamaları çoğalır.. Özellikle bankaların bu konuda çok daha yaratıcı çalışmalara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.. Facebook iletişiminin sadece “like” sayısını arttırıp, bu alanı bir “mecra” olarak kullanmak demek olmadığını anladıklarında, facebook iletişimleri için epeyce para harcamış olacaklar sanırım…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Mayıs 2011 by in Dijital Pazarlama, Pazarlama, Sosyal Medya, Tasarım and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: