DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Facebook ile e-Ticaret Hacminizi Arttıracak 4 İpucu

Usablenet, aralarında Marks & Spencer, Estée Lauder, Hilton, Delta, Victoria’s Secret gibi global markaların olduğu firmalara hizmet eden; müşteri yönetimini birçok sosyal medya alanı üzerinden birbirine bağlayan uluslararası bir teknoloji ajansı.

Ajans Başkan Yardımcısı Jason Taylor, markalara e-ticaret hacmini facebook yolu ile arttırmak için 4 önemli ipucu vermiş.. Gelin hepbirlikte göz atalım:

1-    Facebook’un Paylaş, Beğen, Yorum Yaz vb. API’lerini kullanın!

Facebook e-ticaret yapan firmalara, e-ticaret siteleri üzerinde sundukları avantajları, kullanıcıların yorumlarını tamamen facebook ile entegre edebilecekleri API ler sunuyor. Taylor’un önerisi bu API leri mümkün olan en verimli şekilde kullanarak e-ticaret hacmini arttırmak.

API lerin başında tabi Like (Beğen) ve Paylaş (Share) butonları geliyor ama Taylor bunlara ilaveten, Yorumla (Review) özelliğinin kullanılmasını özellikle tavsiye ediyor.

e-Ticaret sitesi üzerinden yapılan yorumların sadece direkt alıcılar tarafından görülebileceğini, oysa ki facebook üzerinde yapılan yorumların “news feed” ile tüm arkadaşlara ulaşması sayesinde, direkt alıcı olmayan grupların da yapılan yorumlardan etkilenebileceğini vurguluyor (ki çok mantıklı).

2-    Facebook Sayfanızda Alışverişi Vurgulayın!

Her ne kadar Facebook üzerinde “gerçek” alışveriş henüz emekleme aşamasında ise de, Taylor markalara mutlaka Facebook üzerinden de alışveriş yapılabilir bir platform yaratmalarını öneriyor.

Satın alma fonksiyonu ile “gerçekten” alışveriş yapma isteği/deneyimi sunabilen bir facebook sayfası başarılı ve ciroyu gerçekten arttırabilecek bir yöntem olarak vurgulanıyor (yerli markaların bu özelliği dikkatle incelemesinde fayda var sanırım)..

Aşağıda Facebook sayfasını bir e-Ticaret sitesi gibi düzenleyen başarılı bir uygulamanın örneğini görebilirsiniz.

3-    Başarınızı Takip Edin!

Bu  bildiğimiz facebook fun page sayfaları üzerinden sunulan raporlama/istatistikler. Hakikaten e-ticaret için değerli bilgiler içeriyor. Ürün, demografik yapı ve lokasyon bazında raporlar alınabildiği için facebook sayfası bu raporlara gore en etkili şekilde güncellenebiliyor.

Ayrıca; markaların gelecek yatırımları üzerinde etkili olabilecek raporlar, Facebook – Google Analytics (Omniture, Webtrends vb.) entegrasyonu sayesinde kolayca alınabiliyor. Rakamlar markalar için çok şey ifade ediyor, raporları etkili yorumlamakta fayda var.

4-    Facebook Üzerinden Yapılan Kampanyalarla Ciro Arttırılabiliyor!

Tabi burada sözü edilen “alışverişi/tüketimi” arttırmaya yönelik kampanyalar. (like sayısını arttırmaya yönelik “havuçlar” değil!!)

Neler yapılabilir:

  • Facebook Beğen (like) request’leri doğrudan e-ticaret sayfasına yönlendirilebilir.
  • Reklamlar, promosyonlar, satış kampanyaları doğrudan facebook duvarına postalanarak, facebook üzerinden ürünün satıldığı sayfaya link verilebilir.
  • Facebook Fan API’ler sayesinde “günün fırsatı” ürünler yaratılarak, facebooks satış sayfasına yönlendirilebilir.
  • Facebook’un şu anda test etmekte olduğu “Arkadaşımla satın al” özelliği sayesinde katılım arttırılabilir. (satın almak istediği ürünü, bir başka arkadaşını aynı ürünü almak için yönlendirdiği takdirde, alıcının belli bir oranda indirim alması).

Kullanıcılarının, facebook üzerinde ayda 700 milyar dakikadan fazla zaman harcadığı düşünülürse, e-Ticaret sitelerinin facebook üzerinden cirolarını arttırmak için mutlaka bir şey yapması gerektiği daha rahat anlaşılabilir.

—-

Kaynak: http://mashable.com/2011/03/03/facebook-e-commerce/

Reklamlar

One comment on “Facebook ile e-Ticaret Hacminizi Arttıracak 4 İpucu

  1. Geri bildirim: E-TİCARET HACMİNİ FACEBOOK YOLU İLE ARTTIRMAK İÇİN 4 İPUCU | Sanalmagazalar || Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16 Ağustos 2011 by in Dijital Pazarlama, Girişimci Adaylarına, Sosyal Medya, uygulamalar and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: