DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing:SEM)

Internet dünyasında açık ara önde olan bir konu var ki popülerliğini hiçbir zaman yitirmiyor: “Kim ne arıyor?” sorusu milyonlarca web sitesi için en çok merak uyandıran konu.

Her ne kadar ülkemizde uzun süredir konuşulsa da SEO’nun etkili bir pazarlama iletişimi üzerindeki faydaları üzerinde nedense pek durulmuyor. Kurumların büyük bir bölümü SEO’yu pazarlama departmanlarından bağımsız düşünüyor.

Pazarlama departmanları daha çok “sosyal medya” üzerine, bilhassa da Twitter ve Facebook’a odaklansa da, iş buralarda trafik yaratmak ve yeni müşteriler kazanmak noktasına geldiğinde başrol yine “arama”(search)’nın oluyor. Hatta arama trafiği o kadar önemli ki, sırf web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak üzere bir sektör bile oluşmuş: Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing: SEM). Peki nedir bu SEM?

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) biraz karmaşık bir konu. SEM’i, SEO ve tüm ücretli aramaları (reklamlar, ücretli kapsamalar (paid inclusions) vb.) kapsayan bir kocaman şemsiye gibi düşünebiliriz. Yani SEO ve SEM birbirini tamamlayan kavramlar. Her ikisi için de etkili bir anahtar kelime analizi yapmak gerekiyor, değişen kullanım koşullarına göre her ikisinin de sürekli izlenip güncellenmesi şart.

Etkili Bir SEM İçin Yapılacaklar?

Optimize bir SEM için biraz deneme yanılma yolu ile ilerlemek gerekiyor. Aşağıda SEM için yapılacak bazı başlıklar:

  • Hedef kitlenizi iyi belirleyin.
  • İyi bir “Anahtar Kelimeler” listesi yapın ve listenizi Google Keyword Selector, Yahoo Keyword Selector vb. araçlarla denetleyin.
  • Güncel sıralamanızı (ranking) takip edin.
  • Web sitenizi tasarım, mimari ve içerik açısından optimize edin.
  • İyi bir “Website Grader” ile web sitenizi derecelendirin. (Website Grader olarak adlandırılan bu araçlar sizi SEM konusundaki eksikleriniz/öncelikleriniz açısından da yönlendirebilir)
  • Wiki, bloglar, Youtube vb video/fotoğraf sitelerilerinde sitenize yer verin. Link verme ve site ortaklıklarını takip edin.
  • SEM Optimizasyonu sağlayan İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System: CMS) yazılımları ve plugin leri kullanın.
  • Eğer arama motorlarına PPC (Pay Per Click: Tıklama Başına) reklamlar veriyorsanız, hangi anahtar kelime ve reklamların daha fazla trafik yarattığını test edin/gözleyin. Yoğun trafik anlarında ziyaretçilerin ne yaptığını gözleyin, Google Analytics vb. araçlar kullanarak ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini takip edin.

Tüm bunlar başlangıç için yapılacaklar. Optimize bir SEM için tüm bunları sürekli yapmak, deneme yanılma ile ilerlemek ve sürekli takipte olmak gerekiyor. Peki tüm bu çabaya değer mi? Ancak denedikten sonra bu sorunun cevabını alabilirsiniz 🙂

————-

Kaynaklar:

http://mashable.com/2010/07/11/sem/

http://en.wikipedia.org/wiki/Search_engine_marketing#Paid_Inclusion

Reklamlar

One comment on “Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing:SEM)

  1. Geri bildirim: ARAMA MOTORU PAZARLAMASI (SEM) NEDİR ? ETKİLİ BİR SEM İÇİN YAPILACAKLAR | Sanalmagazalar || Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 22 Kasım 2011 by in Dijital Pazarlama, Pazarlama, Sosyal Medya and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: