DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

2012 İçin Bir Tahmin: Sosyal Ticaret Uzmanları Artacak!

Micheal BritoEdelman Digital’da Sosyal Ticaret Planlaması’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı.

Brito; sosyal medyanın kullanımına yönelik yapılan yanlışlardan yola çıkarak, 2012 yılına dair bir tahminde bulunuyor, buyrunuz hep birlikte görelim:

Şöyle bir geçmişi hatırlayalım. Yıllar evvel (henüz Google yokken), Yahoo’nun arama faaliyetlerinde liderliği üstlendiği dönemde SEO oldukça popüler bir konuydu ve tüm bu popülerliğin kaçınılmaz bir sonucu olarak piyasada çok sayıda “SEO Uzmanı” vardı. Sonrasında Google’ın sahne alması ile kurallar birdenbire değişti. Artık  ilk sayfada yer almak eskisi kadar kolay değildi  ve SEO uzmanlarının çoğu yavaş yavaş yok olmaya başladı.

Benzer durum bugün için de söz konusu denilebilir. Güncel konumuz “Sosyal Medya” ve yine bu popülerliğin kaçınılmaz sonucu olarak, piyasada çok sayıda “Sosyal Medya Uzmanı” var. Google’da “Sosyal Medya Uzmanı” şeklinde bir arama yapalım; dijital/geleneksel tüm reklam ajanslarının, danışmanlık şirketlerinin, herhangi bir alanda faaliyet gösteren hemen tüm şirketlerin “Sosyal Medya Uzmanı” arayışında olduğunu görebiliriz. Talep bu kadar çok olunca, arz da doğru orantılı oluyor doğal olarak; artan arza bağlı olarak da kalite gittikçe düşüyor. Pazar “Sosyal Medya Uzmanı” na hatta belki de bugünkü hali ile sosyal medya faaliyetlerine doymuş durumda.

Bu genel durum tespitinden sonra, Micheal Brito 2012 yılı için bir tahminde bulunuyor ve “Sosyal Ticaret Uzmanı” kavramını ortaya atıyor.

Mevcut durumda sosyal medyada yapılan pazarlama faaliyetleri, organizasyon yapısındaki diğer faaliyet alanları ile birlikte düşünüldüğünde ortaya bir kaos çıkıyor. Örnek vermek gerekirse, sosyal medya üzerinden şirkete gelen bir soru/şikayeti ele alalım. “Sosyal Medya Uzmanı” anında bu soruya/şikayete cevap veriyor olsun. Sorun giderilmedikçe, sorunun cevabı somut bir fayda yaratmadıkça sosyal medya etkili kullanılmış olmuyor. Birimler arası iletişimsizlik sorunların çözülmemesinde en önemli neden.

Sorun hangi birimdeyse (İnsan Kaynakları, Bilgi İşlem, Lojistik vb.) o birimle iletişime geçip, hatta o birimi sosyal medya iletişimine dahil edip reel hayatta karşılığı olan somut bir çözüm üretmek gerekiyor.

“Sosyal Ticaret” Kavramı

Tabi ki sorun, çözümü ve yeni bir faaliyet alanını da beraberinde getiriyor. Sosyal medyada yaşanan mevcut iletişimsizlik veya diğer bir deyişle somut ve kalıcı çözümler üretememek “Sosyal Ticaret” kavramını gündeme getiriyor.

Tüm birimlerin işin içine katıldığı, sosyal medya aracılığı ile gelen sorunların/taleplerin reel hayatta somut olarak karşılanmasına yönelik tüm birimlerin iletişimde olduğu etkili bir “Sosyal Ticaret” müşteriler/çalışanlar/patronlar kısaca herkes için katma değer yaratacaktır kuşkusuz.

David Packard’ın pazarlama üzerine söylediği sözler, kuşkusuz ki sosyal alanda da oldukça geçerli “Pazarlama sadece pazarlamacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir iş”.

Sosyal Ticaret Uzmanı Nasıl Olmalı?

Hiç kuşkusuz ki bu da yepyeni bir kavram ve belki de bu alanda da öncekiler gibi gereğinden fazla arz olacak.

Brito’nun “Sosyal Ticaret” kavramına yaklaşımı, daha çok bu işin yeni konseptler, yeni metodolojiler çerçevesinden ele alındığı ve her alanda olduğu gibi bu alanda da tartışmaların zamanla kendi düşünce liderlerini yaratacağı yönünde.

Bir dijital ajans ve/ya sosyal ticaret danışmanı ile anlaşmadan önce de bir süre beklenmesini öneriyor.

Brito; bir sosyal ticaret uzmanı ile anlaşmadan önce; eğitim/tecrübe gibi alanlara odaklanmaktan ziyade sorular sorulması, sorulan sorulara akılcı çözümler üreten, gerçek dünya ile entegre projeler geliştirebilen, işletme içinde diğer birimleri de tanıyan adaylar üzerinde durulmasının doğru olacağını söylüyor.

Vee ekliyor “Ticaret sadece bir pazarlama kampanyası değil, bundan daha tehlikeli bir iştir.”

——-

Yararlanılan kaynak: http://www.britopian.com/2012/01/06/my-one-prediction-for-2012-the-rise-of-the-social-business-expert/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: