DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Online Alışveriş Sitelerinin Güvenilirliği Hakkında 10 Gösterge

Ülkemizde online alışveriş kullanımı henüz Avrupa, Amerika, Çin’deki rakamlara yaklaşmamış olsa da giderek artan bir ivme ile yaygınlaşıyor. Her geçen gün onlarca yeni online alışveriş sitesi açılıyor.Önümüzdeki süreçte elektronik ticarete olan güvenin daha da artacağı ve buna bağlı olarak daha çok kişi tarafından kullanılacağı öngörülüyor.

Hal böyle olunca tüketici online alışveriş sitelerinin güvenirliğini konusunda bazı göstergeler/tavsiyelere ihtiyaç duyuyor…

Buyrunuz Online Alışveriş Sitelerinin Güvenirliği Hakkında 10 Gösterge

  1. Sitedeki ürünlerin en son ne zaman güncellendiğine dikkat edin. Kadın giyimi konusunda ortalama 1 haftalık bir süre tanınıyor tüketim için. 1 haftadan daha fazla/diyelim 1 aydır güncellenmeyen ürünler varsa temkinli olmakta fayda var.
  2. Sitenin mailing listesine üye olun. Üye olduktan kısa bir süre sonra bir güncelleme mail i almanız gerekiyor. Uzun süren sessizlikler şüphe sebebi.
  3. Sitenin meşruluğunu anlamanın bir yolu da müşteri hizmetlerine mail göndermek. Müşteri hizmetlerinin size geri dönmesi için makul kabul edilen süre maksimum 3 gün. Bu süreyi aşan geri dönüşler sağlıklı kabul edilmiyor.
  4. Kullanıcı yorumları güvenilirlik konusunda bir başka gösterge. Müşterilerin satın aldıkları ürünler hakkında pozitif yorumlar yazdığı siteler daha çok güven veriyor.
  5. Siteyi google da araştırmak diğer bir yöntem. Forumlarda, ekşisözlükte, şikayet sitelerinde, bloglarda vb. yerlerde hakkında olumsuz yorumlar çoğunluktaysa dikkat!
  6. Sitenin online alışveriş rehberleri, karşılaştırma siteleri vb. alanlardaki göstergelerine bakmakta da fayda var. Düşük göstergeler güvensizlik nedeni…
  7. Site içindeki ürünlerin ayrıntılı tanımlanıp tanımlanmadığına dikkat edin. Ciddi mağazalar ürün detayı hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Örnekse bir moda sitesinde ürünün ayrıntılı ölçüleri, kumaş bilgileri vb. detaylar ayrıntılı biçimde belirtiliyor…
  8. Ödeme süreçlerini araştırın. Sitenin güvenlik sertifikaları var mı, süreleri geçerli mi? Paypal vb. bir ödeme sistemi kullanılıyor mu?
  9. Sitenin facebook vb. sosyal medya sayfalarını kontrol edin. Güncelleniyor mu, takipçisi çok mu? Hakkında yapılan yorumlar olumlu mu?
  10. Ve son olarak sitenin şirket bilgilerini inceleyin. İletişim bilgilerinde şirketin açık adı verilmiş mi, adresi, telefonu vb. ulaşılması gereken durumlar için gereken iletişim bilgileri açıkça paylaşılmış mı? Kısaca “iletişim” sayfasında yer alan bilgiler güven veriyor mu?

Yazıdaki tavsiyeler tüketici/müşteri açısından ele alındı; tabi tüm bu bilgileri online alışveriş siteleri yatırımcılarının dikkate almasında da fayda var…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: