DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Sosyal Medya Ajansınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sosyal Medya Ajansınız İş Ortağınızdır

Etkili Sosyal Medya Ajansı

Daha önce böyle bir seçim yapmış olanlar bilir; Sosyal Medya Ajansı seçmek epeyce sıkıntılı bir iştir. İşin içine pek çok değişken girer. Çok sayıda ajansla görüşmeler yaparsınız, markanızı içte ve dışta en iyi anlayan/ifade edebilecek ajansı seçmeye çalışırsınız. Bu aşamalarda yanlış anlamalara sıkça rastlanır, başlangıçta sizi iyi anladığını düşündüğünüz ve birlikte çalışmaya karar verdiğiniz ajansınızın aslında sizi pek de anlamamış olduğunu maalesef ki seçim yaptıktan sonra farkedersiniz. Ajanslar tarafında da sıkıntılı dönemler geçirilir. Müşteri kendini/hedeflerini yeterince ifade edemez, küçük veya orta ölçekli bir işletme ise ve daha önce bir ajansla çalışma deneyimi yoksa ajanstan beklentisi çok yüksek olabilir, çok kısa sürede gerçeklikle örtüşmeyen sonuçlar almak isteyebilir. Ajans tarafı için de ayrı bir yazı yazmak gerekebilir sanırım ama bugün bu yazıda müşteri açısından bir Sosyal Medya Ajansı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçlarına değineceğim.

Sosyal Medya Ajansı Nedir? Ne Yapar?

Sosyal Medya Ajansı; markanızı sosyal medyada temsil eden, marka bilinirliğinizi arttıran, pozitif marka algısı yaratan, müşteri hizmetleri ve satış kanallarına destek olan çözüm ortağınızdır.

Sosyal Medya Ajansını geleneksel reklam ajansılarından ayıran özellik sosyal medya ajanslarının mevcut ve potansiyel müşterileriniz ile sosyal medya üzerinden diyalog kuruyor olması. Sosyal Medya Ajansı takipçilerini (mevcut ve potansiyel müşterileri/hedef kitlesi) dinler, onların yorumları/istekleri üzerine konuşmalar başlatır, bunlara çözümler getirir, kısaca sosyal medyada markanızla ilgili konuşmalara dahil olur, bu konuşmaları markanızın pozitif algı oluşturabilmesi için yönlendirir.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılabileceği gibi, bir sosyal medya ajansının en başta yapması gereken; sosyal medyadaki her takipçisine bir birey olarak yaklaşıp, onları markanın iletişim stratejisine dahil edecek konuşmaları başlatabilmesi/sürdürebilmesi.

Sosyal Medya Ajansının konuşmalar başlatması/sürdürmesi; yeni müşteriler yaratılması ve sosyal medya reklamları verilmesi süreçleri ile paralel hatta onlardan önce başlatılması gereken bir süreç. Marka sosyal medyada yer almaya devam ettiği sürece bu konuşmalar devam ettirilmeli… 

Sorulacak Sorular

Etkili bir sosyal medya ajansının bu süreçleri iyi yönetebilmesi için size şu soruları sorması gerekir:

 • Markanızın/hizmetinizin rakiplerinizle kıyaslandığında öne çıkan özelliği nedir?
 • Markanızın/hizmetinizin zayıf yönleri nelerdir? Online alanda bu zayıf yönlerin güçlendirilmesi için neler yapılabilir?
 • Etkileşimde olmak istediğiniz insanlar kimlerdir? (Hedef kitlenin ayrıntılı tanımlanması).

Sunulacak Hizmetler

Sosyal medya ajansınız yukarıdaki sorular sonucunda; size aşağıdaki hizmetleri sunabileceğini taahhüt etmeli. Bu hizmetlerin oranı ve ne şekilde verileceği yukarıdaki sorulara verilecek cevaplara göre değişkenlik gösterebilir.

Sosyal Medya Ajansınızın Sunacağı Hizmetler

 • Stratejik sosyal medya planın çıkarılması
 • Etkili sosyal medya network’lerinin oluşturulması ve yönetimi
 • Takipçilerin konuşmaya dahil edilmesi için metotların belirlenmesi
 • Marka bilinirliği ve satışa yönelik sosyal aplikasyonların kullanılması
 • Raporlama ve analizler.

Sosyal Medya Anahtar Kriterlerinin Belirlenmesi

Bu bölüm doğrudan yukarıdaki 2 aşama ile ilgili ve bir yerden sonra onlarla paralel yürüyecek bir etap… Sorular soruldu, cevaplar verildi, strateji tanımlandı; ajansınızın bu aşamadan sonra uygulamaya geçireceği süreçlere “Sosyal Medya Anahtar Kriterleri”ni dahil etmesi beklenir.

Sosyal Medya Anahtar Kriterleri Nedir?

Yapılan “Sosyal Medya Planı” sonucunda seçtiğiniz sosyal medya network’lerinden en çok hangisinden verim aldınız, hangisini aynı şekilde kullanmaya devam edeceksiniz (Facebook mu, Pinterest mi? vb.), hangisinde ne gibi değişikliklere gitmeniz gerekiyor/daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? Hangi kanallarda yeni kampanyalar başlatabilirsiniz? Yukarıda “Raporlama ve Analizler” sürecinde elde edilen veriler doğrultusunda ajansınızın bu “anahtar kriterlere” cevap vermesi, bundan sonraki yol haritanızı çizmesi gerekir… Bu ilk etapta olacak bir şey değil, bu aşamaya gelinmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Başlangıçta ajansınızı seçme sürecinde yapacağınız görüşmelerde bu etaptan da söz edebilir, beklentilerinizi sunabilirsiniz.

“Yaratıcı İçerik Yönetimi” Stratejinizin Belirlenmesi

Yaratıcı ve özgün içerik markanızı yukarılara sıçratabilecek/bulunmaz nimet!

Markayı iyi anlamış, stratejisini belirlemiş etkili bir sosyal medya ajansının; ne şekilde “yaratıcı ve özgün” içerik sunacağına dair de bir stratejisi/yetkinliği olması gerekir. Birbirinin aynı olmayan, sıradışı, ilgi çekici ve en önemlisi özgün içerik yaratabilmek sosyal medya ajansınızdan beklediklerinizin en üst sıralarında olmalı.

Sosyal Medya Ajansı Sizin Bir Ortağınızdır

Yazı boyunca tanımlanan “etkili sosyal medya ajansı” tanımına bir parça da sizin ajansla olan ilişkileriniz/ajansa yaklaşımınız dahil edilebilir. Bir ajansın müşterinin beklentisi karşılayabilmesi, etkili/verimli bir hizmet sunabilmesi için ajans ve müşterinin uyumlu çalışması oldukça önemli…

Seçtiğiniz ajansın sizin bir iş ortağınız olduğunu unutmadan, yaptığı işleri gerektiği yerde takdir edip, gerektiği yerde yapıcı eleştiriler ile yönlendirmek, beklentilerinizi açık ve anlaşılır şekilde ifade etmek ajansınızla iyi bir iletişim kurmanız açısından faydalı olacaktır. Hem ajans tarafında, hem müşteri tarafında yapılan çalışmanın bir “ortaklık” olduğu bilinci oluşması, verimliliğe de katkı sağlar.

Bir de unutmamak gerekir ki, bir işi tanıtmak, bir markayı inşa etmek uzun süreler, deneyim ve emek gerektirir. Bu nedenle hem ajans tarafında, hem müşteri tarafında başlangıçtaki görüşmeler sırasında tüm bu konulara değinmek ve karşılıklı güveni oluşturup, uzun süreli bir ilişkiyi başlatmak herkes için çok daha verimli olacaktır.

—-

Fotoğraf: http://www.freedigitalphotos.net/images/Gestures_g185-Hands_Creating_A_Star_p55947.html

Reklamlar

2 comments on “Sosyal Medya Ajansınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Geri bildirim: Sosyal Medyada Görsel Seçimi | DijitalPaNO

 2. izmirsosyalmedyaajansi
  16 Haziran 2016

  yararlı bilgiler içeriyor..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 22 Ocak 2013 by in Bilinçli İşletme, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: