DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

BNI Toplantıları

BNI Network

BNI Network Türkiye

Etkinlikler başlığımızda size bu defa “BNI Toplantıları”ndan bahsedeceğim. Pek alışık olmadığımız bir saatte (sabah 06:45) ve gene alışık olmadığımız biçimde yapılan bu sıradışı toplantının iş süreçlerinize olumlu yansımaları olacağını düşünüyorum. Buyrunuz, hep birlikte etkinliğimizi tanıyalım:

Öncelikle BNI’ı Tanıyalım !

BNI için kısaca üyelerine “iş network”ü sağlayan bir iş/meslek kuruluşu diyebiliriz. 1985 yılında Amerika’da kurulmuş, şu anda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 51 ülkede faaliyet gösteriyor ve 150 bin aktif üyesi var.

BNI Hakkında en önemli ve çarpıcı özellik, BNI’ın TEK amacının üyeleri arasında iş akışını sağlamak olması; daha açık bir ifade ile üyelerini, birbirlerine uzmanlık alanları ile ilgili iş yönlendirmeleri yapmaya odaklaması. Peki bu üyeler arası iş akışı nasıl sağlanıyor? Yazının devamında…

“BNI Toplantıları” Hakkında

BNI Toplantıları’ndan bir meslektaşım sayesinde haberim oldu. Daha duyar duymaz sıradışı bir buluşma olacağını anladım, sahiden de baştan sonra tüm toplantı alışık olduğumuz kalıpların dışında gelişti.

Toplantıda genel olarak BNI oluşumu ve Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgi aktarıldı.

BNI Türkiye’de ilk grubunu oluşturmuş. BNI Türkiye 2inci grubunun oluşturulması için yapılan bu toplantıda; BNI’ın genel işleyişi hakkında bilgi verildi. Katılımcıların kendini/işini tanıtması, toplantıya gelen herkesin birbiri ile tanışması için kurgulanan ve özellikle bu konuda fırsatlar yaratılan toplantıda BNI’ın genel felsefesine uygun olarak “herkesin birbirine nasıl yardımcı olabileceği” konusuna odaklanıldı.

Toplantının Başlangıç Saati 06:45             

Evet, yanlış okumadınız, toplantı sabah saat 06:45’te başlıyor. Şimdi bu saatte toplantı olur mu diyeceksiniz? Ama toplantının en iyi düşünülmüş bölümlerinden birinin saati olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Herkesin vaktinde gelebilmesi (trafiğe takılmaması), başka herhangi bir toplantı ile çakışmaması, günü verimli kullanmak, böyle verimli bir toplantı sonrası koskoca günün size kalması vb. nedenlerle zaten katılırsanız sanırım siz de benimle aynı fikirde olacaksınız. Ne demişler, erken kalkan yol alır:)

Toplantı’da Neler Oluyor?

Toplantı için saat 06:45’te daha önce size mail yolu ile bildirilen yerde oluyorsunuz. Gelen herkes kayıt masasında kayıt yaptırıp yaka kartını aldıktan sonra gelenlerle tanışıyor. Kısa tanışmalar sonrası kahvaltıya geçiliyor.

Kahvaltı başlamadan hemen önce ve kahvaltı ile paralel devam eden süreçte, BNI Türkiye Direktörü Ayşe Aslan BNI hakkında oldukça etkili olduğunu söyleyebileceğim bir sunum yapıyor. Sunumda ağırlıklı olarak BNI faaliyetleri, felsefesi ve işleyiş biçimi anlatılıyor.

BNI Faaliyetleri Hakkında Ayrıntılar

Ayşe Hanım’ın BNI sunumunda BNI felsefesi/işleyiş biçimi hakkında öne çıkan bazı notlar:

 • BNI’ın felsefesi kısaca “Yardım Eden Kazanır”(Givers Gain).“Herkesin birbirine yardım ettiği bir platformda mutlaka size de yardımcı olacak birileri olacaktır” yaklaşımında olan BNI üyeleri, yardım ederek yardım görüyor.
 • BNI toplantısı sonrasında BNI’a üye olmaya karar verirseniz, birbiri ile rakip olmayan üyelerden oluşturulan BNI gruplarından birine dahil oluyorsunuz. Bu gruplar her hafta yine aynı saatte (06:45) düzenli olarak BNI Grup Toplantıları yapıyor. Toplantılara düzenli ve zamanında gelmek önemli kurallarından!
 • BNI Network Gruplarının amacı yukarıda da değilindiği gibi grup üyelerine iş akış süreçlerinde yardım etmek, çözüm üretmek ve her grup üyesinin ayrı ayrı verimliliğini arttırması için çalışmak. BNI Üyelerinden bu konuda önemli taahhütler isteniyor.
 • Ana amaç BNI Grup üyelerinin iş akış süreçlerini iyileştirmek olduğundan, grup üyelerine iş süreçlerini yönetmeye ve geliştirmeye yönelik; networking becerilerini geliştirme, prezantasyon teknikleri, BNI Üyeleri Başarı Programı ve daha birçok konuda eğitimler de veriliyor.

Özetle tüm bu yukarıda yazılanlardan da anlaşılabileceği gibi bir BNI Network Grubuna dahil olmak size sadece yeni bağlantılar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda iş süreçlerinizi geliştirecek bir öz disiplin edinmenizde de önemli bir rol oynuyor.

BNI Toplantısı -1 Dakikalık Sunumlar –

Ayşe Hanım’ın yaptığı BNI Sunumu sonrasında Tanışma Toplantılarının “1’er Dakikalık Sunumlar” bölümüne geçiliyor.

Tanışma Toplantısına gelen herkes sırayla kendisi ve yaptığı iş hakkında 1’er dakikalık sunumlar yapıyorlar. 1 dakika dediğiniz kısacık bir an/burada etkili bir sunum yapabilmek epey bir hüner gerektiriyor. Çok etkili bir sunum yapamadığınızı düşünürseniz de endileşelenmeyin, BNI’a dahil olmanız durumunda özellikle bu konuda bir eğitim veriliyor.

BNI Tanışma Toplantıları Düzenlenme Sıklığı:

İlk etapta 15 günde bir, sonrasında her hafta.

Katılım Şartları:

Önceden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Katılım Ücreti:

Katılım için kahvaltıyı içeren makul bir ücret ödeniyor.

BNI Tanışma Toplantılarına katılmak için BNI Türkiye Ofisi ile ya da ayse@bniturkiye.com adresinden Ayşe Hanım ile irtibata geçebilirsiniz. BNI şartları herkes için uygun olmayabilir ama uygun olanlar için BNI Network’ünün ne gibi faydalar sağlayacağı rakamlarla sizlere sunuluyor. Gidip görmekte yarar var!

BNI Türkiye Ofisi İletişim Bilgileri için Tıklayınız! 

Toplantıya Katılanları Görüşleri

Gürsel Sayat / Bi Fark Yarat – Teknoloji Direktörü: BNI Toplantıları’na bu ilk katılımım. Özellikle Ayşe Hanım’ın sunumunu çok beğendim. Networking çok etkili, kendi işlerimi de genellikle hep bu şekilde aldım. Saat erken görünüyor ama geldikten sonra geldiğinize değiyor. Katılımcılar farklı ve çok çeşitli sektörlerden/meslek gruplarından. Tanışma toplantılarına gelinmesini öneririm.

Buket Çakıroğlu / Remax Carisma – Broker – Firma Sahibi: Toplantıda şu ana kadar bir benzerini görmediğim, iş hayatındaki yakın ilişkileri geliştirmeyi amaç edinen bir yaklaşımla karşılaştım. Toplantı sonrasında BNI’a üye oldum, verim alacağıma inanıyorum. Yaklaşım noktaları çok güzel ve geliştirici.

Engin Pekmezci / VEP Ajans – Yönetim Kurulu Başkanı: Daha önce BNI üyesi oldum. BNI sayesinde pek çok yeni iş bağlantısı ve fikir geliştirdim. Üye olunmasını ve toplantılara düzenli gelinmesini öneririm.

BNI Türkiye toplantısı

BNI Türkiye toplantısı

Reklamlar

7 comments on “BNI Toplantıları

 1. munahome
  29 Ocak 2013

  Çok ilginç bu toplantılardan birine beraber gidelim. 1 dakikalık prezantasyonları merak ettim özellikle:)

  • dijitalpano
   29 Ocak 2013

   Evet, enteresan hakikaten… Gidelim tabi 🙂

 2. Tülay Yıldız
  30 Ocak 2013

  BNI Kurucu üyelerindenim. Aynı zamanda ilk grubun Üyelik Komitesi Başkanlığını yürütmekteyim. Türkiye’de hep yakındığımız iş yapma kültürünü kökten değiştirecek bu sistemi tüm iş sahiplerinin yakından tanımasını şiddetle tavsiye ediyorum. Tülay Yıldız

 3. dijitalpano
  31 Ocak 2013

  Tülay Hanım teşekkürler görüş için. Bu arada küçük bir bilgi, bir sonraki BNI Toplantısı 14 Şubat 2013 tarihinde olacak.

 4. Tülay Yıldız
  31 Ocak 2013

  Bir ekleme yapmak istiyorum Şeyda Hanım izninizle… 14 Şubat’tan önce 5 ve 12 Şubat tarihlerinde de ilk grubun haftalık olağan toplantıları yapılacaktır. Ziyaret etmek isteyen olursa 0 212 219 23 18’den rezervasyon yaptırabilirler.

 5. Ela
  8 Şubat 2013

  Çok ilginçmiş gerçekten. Bize böyle bir oluşumdan bahsettiğiniz için teşekkürler…

  • dijitalpano
   8 Şubat 2013

   Rica ederim Ela Hanım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Ocak 2013 by in Etkinlikler, Girişimci Adaylarına and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: