DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Yerel İşletmeler İçin Online Pazarlama: Lokal SEO

Yerel İşletmeler için Online Pazarlama

Yerel İşletmeler için Pazarlama

“Yerel İşletme” kısaca bir ürün veya hizmeti bölgesel bir alanda sunan işletmeler için kullanılan bir tabir. Bir şehirde/kasabada hizmet veren bir restaurant, bir işletmenin şubesi, bölgesel bir topluluk/dernek, bir emlak ofisi vb.

Lokal işletmeler küçük/bölgesel bir alanda sınırlı kaldıklarını düşündüklerinden genellikle kapsamlı bir pazarlama stratejisi izlemezler. Pazarlama onlar için bir miktar korkutucu bir şeydir bile denilebilir.

Oysa hem online hem de offline (web tabanlı olmayan) kanallarda yerel işletmelerin pazarlama stratejilerinde kullanabileceği pek çok araç var. Bu yazıda yerel (lokal) işletmerin kullanabileceği  dijital pazarlama araçlarından bahsedeceğim. Buyrunuz yerel işletmeniz için kullanabileceğiz 15 ipucu:

1-  Bağlantıda Olun

İşletmenizle ilgili tüm forum ve sitelerde bizzat aktif olarak yer alın; işletmenizin adı ile ve web sitenizin linklerini vererek. Websitenizin linkleri ne kadar çok yerde olursa o kadar faydanıza…

2- Google Places ile İşletmenizi Farkedilir Kılın

Google ve Google Map aramalarında daha farkedilir olmak için Google Places kaydınızı yapın. Google’ın basit anlatımı ile oldukça kolay bir kayıt, şu linkten nasıl kayıt yapabileceğinizle ilgili bilgi alabilirsiniz: www.google.com/placesforbusiness/

3- WHOIS Hesabınızı Güncelleyin

SEO uzmanlarının söylediğine göre, Google yerel işletmeler için alan adınızın işletmenizin adresi ile kayıt yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Alan adı kaydınızda adresinizin doğru ve eksiksiz yazılmış olup olmadığını kontrol edin, adres bilgisi sizi Google’da üst sıralara taşıyor.

4- Sitenizi Yerel Arama Motorlarına ve Rehberlere Dahil Edin

Google açık ara önde olsa bile rakipleri tabi ki var… Bing, Bing Map gibi alternatif arama motorlarının yanı sıra sadece Türkiye’de hizmet veren arama motorları ve işletmenizin faaliyet alanı ile ilgili ticari rehberlere sitenizi dahil edin.

5- Google Analytics Kullanın

Google Analytics gerçekten de sitenizin trafiğini takip edebileceğiniz en iyi araç. Çok kısa süreli bir kayıttan sonra hemen kullanmaya başlıyorsunuz, kullanımı çok kolay… Google Analytics sayesinde; sitenize ne şekilde trafik geldiği, ziyaretçilerin sitede ne kadar kaldığı, hangi lokasyonlardan bağlandığı vb. pazarlama çalışmalarınızda size yol gösterecek pek çok veriye ulaşabilirsiniz.

6- Sosyal Medya Butonları Kullanın

Google sayfanıza ve yerel hesaplarınıza sosyal medya paylaşım butonlarını ekleyin. Bu sayfalarda adresiniz, telefon numaranız vb. iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun…

7- Webmaster Tools Kullanın (Webmaster Araçları)

Google veya Bing’in webmaster tool’ları ile sitenizdeki aksaklıkları belirleyin. Arama motorlarının lokal aramalarda sitenize ulaşılırken yaşadığı sorunları bu webmaster tool’lar aracılığı ile tespit edebilirsiniz.

8- Mobil Alanlarda Aktifleşin

Yakın bir gelecekte mobil aramaların masaüstü aramaları geçeceği söyleniyor. Mobil dünyada kendinizi görünür kılın, mobil optimizasyonunuzu yapın! Web sitenizin mobil cihazlardan kolayca açılmasını sağlayın, navigasyonlarda kolay ulaşılabilir olun.

9- Blog Oluşturun

İşletmenizle ilgili bir blog oluşturun. Düzenli ve sık aralıklarla güncellediğiniz, ilgi çekici içeriği olan bir blog; müşterilerinizi bilgilendireceği gibi sitenize trafik gönderilmesine de büyük oranda yardımcı olacaktır.

10- Google Adwords Kullanın

Google’dan uygun anahtar kelimeleri seçerek ve/ya uygun bir reklam metni ile potansiyel müşterilerinizi etkilemeniz mümkün. Google Adwords için çok yüksek bütçeler de ayırmanız gerekmiyor, harcayabileceğiniz maksimum bütçeyi belirleyin ve tıklama başına ücretinizi ödeyin.

11- Kullanıcı Deneyimlerine Yer Verin

Yelp ve Fourspuare gibi alanlarda müşterilerinizin deneyimlerini paylaşmalarını sağlayın. Buradaki olumlu müşteri değerlendirmeleri sizin kaliteli bir hizmet verdiğinizin göstergesi ve tüm bunlar sizi Google’da üst sıralara taşıyor.

12- Blogunuzu Facebook ile Bağlantılı Hale Getirin

Blogunuzu Facebook ile bağlantılı hale getirin, böylece yazdığınız her yazı, otomatik olarak Facebook’taki takipçileriniz ile paylaşılsın.

13- Birden Fazla Domain

Google kullandığınız alan adının ülkeniz ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor. Google Webmaster konsolu ile coğrafi hedeflerinizi belirleyip, hedef kitlenizin en yoğun olduğu bölgelerde ön plana çıkabilmek için bu bölgelerde farklı alan adları kullanabilirsiniz.

14- Offline Topluluklar

Offline alanları da ihmal etmeyin. Bölgenizde veya hedef kitlenizin ağırlıkla bulunduğu lokasyonlarda yer alan bir yardım kampanyası veya etkinliğe sponsor olabilirsiniz. Bu tür sponsorluklar yerel gazete, dergi veya TV’lerde yer almanıza yardımcı olur. Böylece offline kanallardan da websiteniz için trafik yaratabilirsiniz.

15- Sosyal Ağları Kullanın

Facebook, Twitter, Foursquare, LinkedIn gibi sosyal ağları kullanın. Bu ağlarda işletmenizin konusuna en uygun olanlara ve en çok verim aldığınıza ağırlık verin. Özellikle Foursquare’i etkili kullanın.

Bunlar yerel işletmeleriniz için online pazarlama ipuçları… Uygulamak ve aldığınız sonuçlara göre değerlendirmenizi yapıp, yol haritanızı belirlemek size kalmış. Unutmayın bu süreklilik isteyen bir çalışma, yolda bazı taktiklere ağırlık verip, bazılarını değiştirebilir veya uygulamaktan vazgeçebilirsiniz. Rehberiniz rakamsal veriler olmalı…

——-

Kaynak: http://thesherwoodgroup.com/success-ideas/15-tips-for-growing-your-local-business-online/#.URjoBh0yJvA

Reklamlar

2 comments on “Yerel İşletmeler İçin Online Pazarlama: Lokal SEO

  1. Geri bildirim: Sürdürülebilir Pazarlama ve Hippi Pazarlamacılar | DijitalPaNO

  2. Geri bildirim: Sağlık Sektöründe Pazarlama İletişimi – Sürdürülebilirlik ve Hasta Memnuniyeti | DijitalPaNO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: