DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Sosyal Medya Takipçilerinizi Marka Temsilcilerinize Çevirmenin 3 Yolu

Sosyal Medya Takipçileriniz -  Marka Elçileriniz

Sosyal Medya Takipçileriniz – Marka Elçileriniz

Facebook like sayısını ve Twitter takipçilerinizi arttırmak sosyal medyadaki “ilk hedefiniz” olarak algılanıyor. Tabi ki yanlış değil ama devamını getirebildiğiniz ölçüde tüm bu
“hayran” kitleniz sizin için gerçek bir fayda sağlamaya başlıyor.
Öyle ki sadece onlara değil, onlar kanalıyla başka takipçilere hatta müşterilere ulaşabiliyorsunuz.

İşte sosyal medya takipçilerinizi sadece takipçi olmaktan çıkarıp markanızın birer temsilcisi haline getirebilmeniz için 3 ipucu:

1- Takipçilerinizi Önce Dinleyin, Sonra Onlarla Bağlantıya Geçin

Sosyal medya dediğimiz alan web’ten veya offline dünyadan bağımsız bir yer değil. Paylaşımlarımızı sosyal medya üzerinden yapabiliriz belki ama takipçilerimizi diğer mecralara da kanalize etmek gerekiyor. Tabi ki amaç buradaki deneyimlerin de sosyal medya üzerinden paylaşılmasını sağlamak…

Bu madde için güzel bir örnek çalışmadan bahsedilmiş: Nokia Lumia 920 telefon için sosyal medya üzerindeki takipçilerinden birini seçiyor. Takipçi 1 gün süre ile 400 mil yol yapacak ve yol boyunca telefonu ile paylaşımlarda bulunacak. Bakın bir anda takipçiniz markanızın bir elçisine dönüşüyor.

İş bununla da kalmıyor, Nokia takipçisinin bu deneyimini takipçileri için kurduğu blog üzerinde haber haline getiriyor. Blog üzerindeki haber de tekrar deneyimi yaşayan kişi ve onun takipçileri kanalıyla sosyal medya üzerinde paylaşılabilir. Adeta zincirleme bir paylaşım halkası gibi takipçiniz bir anda marka elçiniz haline geliyor.

2- “Ruh Eşinize” Konstantre Olun

Markanızın takipçileri içinde sessiz sedasız bekleyen “ruh eşleriniz” olabilir. Başlangıçta sizin onları fark etmenizi (tespit etmenizi) sağlayacak bir şey yapmalısınız… Mesela küçük bir test olabilir. Markanız ile dolaylı olarak ilgili, takipçilerinizin ilgisini çekebilecek bir test hazırlayın ve bu testi en çok paylaşan takipçilerinizi tespit edin. Daha sonra bu takipçilerinizi başka paylaşımlar/yeni kazanımlar için marka elçiniz olarak kullanabilirsiniz. Bunun için de onları yeni paylaşımlarınıza dahil edebilecek yaratıcı fikirler üretmeniz gerekecek (hatta bunu onlardan bile isteyebilirsiniz, unutmayın dinlemek önemli).

3- Çoklu-Platform Kampanyaları ile Hayran Sayınızı Arttırın

Burada çoklu platformdan kasıt aynı anda birkaç mecrayı bir arada kullanmak…

Takipçilerinizi iyice analiz ettikten sonra, yaş grupları/lokasyonları vb. kriterler üzerinden online ve offline mecraları birleştirerek bir kampanya yapabilirsiniz. Örneğin, TV üzerinden takipçilerinizi Facebook’a yönlendirip başvuru yapmalarını sağlayabilirsiniz. Veya bu kadar büyük bütçeli bir iş değilse, diyelim küçük bir bölgede bir tanıtım yapıyorsanız, bir etkinlikte takipçileriniz için yapacağınız bir çekilişin başvurularını sosyal medya üzerinden alabilirsiniz.

Bu tür paylaşımlar zincirleme etkiler yaparak takipçilerinizin yeni takipçiler yaratması diğer bir deyişle markanızın birer elçisi gibi hareket etmesini sağlayabilir.

—-

Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/225891

Fotoğraf: http://www.freedigitalphotos.net/images/Sports_g372-Male_Riding_On_Quad_Bike_p89970.html

Reklamlar

One comment on “Sosyal Medya Takipçilerinizi Marka Temsilcilerinize Çevirmenin 3 Yolu

  1. Geri bildirim: Sosyal Medyada Tüketici Eğilimleri | DijitalPaNO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 26 Şubat 2013 by in Dijital Pazarlama, Hippi Pazarlama, Pazarlama, Sosyal Medya and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: