DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Memnun Çalışanların Beklentileri

Çalışanları bir “İç Müşteri” gibi gören firmalar her zaman diğerlerinden bir adım öne geçiyor. Memnun çalışanlar, memnun müşterilerin yaratılabilmesi için birinci koşul. Bir işletmeyi en iyi çalışanları ve onların memnuniyeti tanımlıyor. Kısacası ne yapıp edip çalışanlarını memnun eden işletme olmanın yollarını aramak/bulmak lazım…

Bu yazıda konunun uzmanlarından birkaç öneriye yer vereceğiz.

Çalışanlar nasıl mutlu olur? Çalışanlarını memnun etmenin yolları.

Özgür ve şeffat bir yönetim anlayışı çalışanları memnun ediyor.

Çalışanların “En İyi” Olduğu Alanlarda Görevlendirilmesi

Çalışanlara en iyi oldukları alanda çalışma imkanı yaratmak, hem onların motivasyonunu hem de verimliği arttırıyor. En iyi olduğu alanda çalışanın desteklenmesi, bu konuda kendisini geliştirmesine yönelik katkılar (eğitim vb) çalışan memnuniyetini arttırmada etkili…

Çabaların Görülmesi ve Başarının Ödüllendirilmesi

Çalışanların kendini güvende hissetmesi için yapılabileceklerin başında çabalarının görülmesi geliyor. İşi/yaptıkları izlenen, fikirlerine değer verilen, ihtiyaç duyduğu anlarda kendisine destek olunan çalışanlar o işletmede çalışmaktan memnuniyet duyuyor.

Aynı şekilde başarının ödüllendirilmesi, diğer başarılar için önemli bir motivasyon nedeni.

Hedeflerin ve Görev Tanımlarının Net Olması

Çalışanlar sadece kendi hedef ve görev tanımlarını değil, çalışma arkadaşlarının hedef ve görev tanımlarını da açık bir şekilde bilmek istiyor. Bu nedenle şeffaf, herşeyin açık ve net şekilde ifade edildiği işletmeler memnun çalışanlar yaratma yönünden ciddi bir adım atmış sayılıyor.

Kontrol “Heran” Olmamalı

Aşırı kontrolcü işletmeler çalışanları mutsuz ediyor. Tam tersi, çalışanlara özgür bir alan bırakan, kendi deneyimini ve sonunda başarısını veya başarısızlığını yaşamasına izin veren işletmeler sadık çalışanlar yaratabiliyor. Bu yöntem çalışanların risk alabilmesi, buna bağlı olarak tecrübelerinden öğrenebilmesi açısından da oldukça önemli. Bill Gates bu konuda şöyle bir söz söylemiş:“Geleceğin liderleri diğerlerini destekleyen/güçlendirenler arasından çıkacak.” Konu için güzel bir özet olmuş.

Ulaşılabilir ve Duygulara Önem Veren Yönetim Anlayışı

Çalışanlar yöneticilere ihtiyaç duydukları anlarda ulaşabilmek istiyor. Ulaşılamayan, sürekli meşgul, çalışanlara zaman ayırmayan yöneticiler sadece motivasyonu değil, verimi de düşürüyor.

Empati anlayışı gelişmiş, karşısındakinin duygularını ve ihtiyaçlarını anlayıp, bu doğrultuda iletişim kurabilen yöneticiler çalışanları memnun ediyor.

Anlaşmazlıkları her iki tarafı da anlayarak çözmeye çalışan, adalet duygusu gelişmiş bir yönetim anlayışı, verimli işletmelerin ve mutlu çalışanların anahtarı.

Bunlar sadece birkaç öneri. Elbette çalışanları motive etmek, sadık çalışanlar yaratmak için yapılabilecek pek çok şey var. Amaç ve niyet bu olduktan sonra işletmeler eminim çok daha yaratıcı uygulamalar bulacaklardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Ekim 2015 by in Ofis Hayatı, İnsan Kaynakları and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: