DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Brand Week İstanbul 2014

BrandWeek İstanbul 2014 başından sonuna kadar ilgiyle izlenen, heyecanlı, dinamik, bir o kadar ilham verici/öğretici bir etkinlikti. Etkinlik detaylarına geçmeden önce izninizle tüm MediaCat ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim, hem bu başarılı organizasyon hem de nazik davetleri için.

Genel Bakış ve Öne Çıkanlar

2014,  BrandWeek İstanbul’un ikinci organizasyon yılı. Organizasyonların ilki için “prova” tanımı kullanılır, bu açıdan baktığımızda “ilki” diyebileceğimiz bir etkinlikte BrandWeek 2014’ün her açıdan oldukça dolu dolu geçtiğini söyleyebiliriz.

Etkili Konuşmacılar, İlgi Çekici Konular

Etkinliği her etapta ilgi çekici kılan en önemli etmen konuşmacılardı. Martha Stewart, David Aaker ve Sir John Hegart’ın aralarında bulunduğu efsane isimler, yurt dışından ve Türkiye’den Pazarlama İletişimi’nin ileri gelenleri 4 gün boyunca ufuk açıcı, ilham verici sunumlar yaptılar.

Günlerin konu başlıkları ile bölünmesi, konuların günlük zaman dilimlerindeki dağılımı ve oldukça yüksek katılıma rağmen zamanın olabildiğince iyi yönetilmesi etkinliği her etapta heyecanlı kıldı. Katılım tahmin ettiğimden de yüksekti, neredeyse her oturum salon tam dolu olarak, hatta ayakta izleyenlerle tamamlandı.

Pazarlamada Değişmekte Olan Yaklaşımlar

Konuşmacıların  sunumlarında öne çıkan başlıklar/hatta belki de öne çıkmayan ayrıntılarda; önümüzdeki günlerde pazarlama iletişimine yaklaşımımızın eskisinden farklı olacağını dair ipuçları vardı.

Pazarlamanın eskisinden daha hızlı ve hantal planlardan bağımsız olacağı bu ipuçlarından biriydi. Howard Goldkrand’ın sunumundaki ayrıntılar ve “Agile” başlığı önümüzdeki günlerde Agile Marketing’in yıldızının parlayacağını hissettirdi. (Agile Marketing Türkçe’ye Çevik Pazarlama olarak çevrilen bir kavram, bu konuda DijitalPaNO’da yazılmış birkaç yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

Bir diğer dikkat çekici yaklaşım sadece tüketicilerin değil, pazarlama dünyası çalışanlarının da hislerinde/davranışlarındaki değişikliklerin pazarlama iletişimine ne şekilde yön verdiği/vereceği oldu. Özellikle Yüce Zeray’ın eğlenceli sunumunda kendini hissettiren bu “profesyonellerin hissiyatı” meselesi ilerleyen günlerde pazarlama dünyasında çalışma prensiplerini değiştirebilecek yaklaşımlar olabileceğine dair ipuçları verdi.

Yukarıdaki konuya bağlı olarak dikkat çeken bir başka şey de, pazarlama/marka dünyasının da dünyayı yıkıp geçirmekte olan “Spritiüellik” yaklaşımından nasibini almış görünmesi oldu. Önümüzdeki günlerde kendini mutlu etmeye çalışan bireyler paralelinde hisler dünyasına hitap eden bol spritüel mesajlı markalar çoğalırsa şaşırmayalım.

Brand Week 2014 İstanbul

Brand Week İstanbul 2014

Fuar Alanında Göze Çarpanlar

Etkinliğin hemen her etabı iyi organize edilmişti, fuar alanı da dahil olmak üzere… İstanbul Kongre Merkezi konferans salonları gayet fonksiyonel/iyi tasarlanmış ama aynı şeyi fuar/fuaye alanları için söyleyemeyiz sanırım. Yükseklik ve dar alan engeline takılan standlar kendilerine fazla gösteremiyor. BrandWeek 2014 Fuar katılımcıları bu engelleri aşmak için standlarındaki etkinleri cazip hale getirmişti; standlara ilgi yüksek de oldu. MediaMarkt standındaki Augmented Reality deneyimi, Banvit’in sürekli devam eden stand aktiviteleri… Hemen her stand’ta ilgi çekici bir şey vardı.

Sanatla İç İçe Bir Etkinlik

BrandWeek 2014 kapsamında bir de sergi vardı. Bahar Korçan’ın seçkisini yaptığı “Upcycling Sergisi”nde tasarımcılar ve öğrencilerden oluşan 7 ismin eserleri yer aldı. Adından da anlaşılacağı üzere sergi ileri dönüşüm üzerinden eşya ile sürdürülebilir ilişkiler geliştirilmesi üzerine vurgu yapan çağdaş eserlerden oluşuyordu. Sanat, tasarım, sürdürülebilirlik kavramı üzerine oluşturulmak istenen bilinç; tüm bu başlıklarla birlikte düşünüldüğünde “Upcycling Sergisi” tam da pazarlama dünyası ile ilişkili diyebiliriz sanırım. Ufuk açıcı, iç açıcı bir sergi idi.

Brand Week İstanbul - Upcycling sergisi

BrandWeek 2014 _ Upcycling Sergisi

MediaCat Power 100 Blogger’lar Buluşması

Brand Week 2014 İstanbul’u MediaCat’ın Power 100 Blogger davetlisi olarak izledim. DijitalPaNO olarak ilk defa böylesine önemli bir etkinliğe davet edilmiş olmak mutlu etti, bir kez daha MediaCat’e teşekkürler.

Ülkemizde Blogger’lar yurt dışındaki kadar etkinliklere dahil edilmiyor henüz. Bu açıdan da MediaCat’in daveti hoştu, bu başlangıç ülkemiz pazarlama yayıncılığının lokomotifi MediaCat’e çok yakıştı…

Power 100 Blogger’lar olarak bir diğer önemli buluşmamız Allianz Türkiye ile gerçekleşti. Allianz Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Fatmanur Erdoğan ile Allianz Türkiye’nin Ayhan Sicimoğlu ile çektiği yeni tanıtım filmi üzerine konuştuk, görüşlerimizi paylaştık. Allianz Türkiye kurumsal iletişiminde öncü ve yenilikçi şeylere henüz yeni başlamış gibi görünüyor, yetkililerin blogger’ların görüşlerini alması, fikirlerimizi paylaşmamızı istemesi ve genel tutumu ile bunu hissettik. Devamı geleceğini de tahmin etmek güç değil, merakla bekliyoruz.

Mediacat Power 100 Blogger Buluşması

BrandWeek – Allianz Türkiye Power 100 Blogger Buluşması

Hiç mi Aksaklık Yoktu?

Her organizasyonda mutlaka ki ufak aksaklıklar olur. Bu tür aniden gelişen aksaklıklar oldukça iyi yönetildi, çabuk çözüme ulaştı.

Geliştirilse iyi olur diyebileceğim tek konu sanırım etkinliğin PR Ajansı ile ilgili. PR Ajansının (Pro İletişim) basınla ilişkileri, etkinliğe katılan önemli konuşmacılarla basını buluşturması açıkçası biraz alaturkaydı. Martha Stewart’ın röportajları kabul ettiği sırada kapıda bildiğiniz gece kulüplerindekine benzer bir “bodyguard”ın bekletilmesi, bu görevlinin sorulara verdiği sert cevaplar, sonrasında Martha Stewart’ın etkinlik alanı içinde aynı bodyguard ile dolaştırılması vb. detaylar etkinliğin yenilikçi ruhuna pek yakışmadı. Ajans Başkanı da dahil olmak üzere Pro İletişim ekibinin konuşmacılarla  röportaj yapmak veya soru sormak isteyen kişilerle iletişimi pek hoş değildi. Bir iletişim ajansı olarak iletişimin her safhasını iyi yönetmek gerektiğini hissettirdi.

Geliştirilirse daha iyi olacağını düşündüğüm bir diğer detay da etkinlik alanında çalışan alan görevlisi gençlerin kıyafetleri için olabilir. Hepsi başından sonuna kadar güler yüzle ve pozitif bir tutumla çalıştılar, ona hiç sözüm yok. Ama gençlerin rahat etmesi ve BrandWeek gibi öncü/yenilikçi bir etkinlikle daha uyumlu olabileceğini düşündüğüm için belki bir sonraki seneye spor kıyafetlerle görebiliriz arkadaşlarımızı… (Hem MediaCat spor kıyafetler üzerine reklam da alabilir belki/kimbilir :))

Bir Sonraki Etkinliği Heyecanla Bekliyoruz

MediaCat ülkemiz pazarlama dünyasında pek çok açıdan bir ilk ve öncü. Etkinlik alanında da bunu gösterdi. Her etabı ile dolu dolu geçen, ufuk açıcı bir Brand Week İstanbul izledik.

Gelecek yılki etkinliği ve konuşmacıları heyecanla bekliyoruz. Henüz bir BrandWeek İstanbul izlemediyseniz 2015 yılındakini kaçırmayın derim.

Reklamlar

One comment on “Brand Week İstanbul 2014

  1. Geri bildirim: Müşteri Kazanmanın Yolları | DijitalPaNO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Kasım 2014 by in Etkinlikler, güncel haberler, Pazarlama and tagged , , .
%d blogcu bunu beğendi: