DijitalPaNO

#dijital #pazarlama #etkinlikler #sosyalmedya #reklam #agilemarketing #işletmeler

Meraklı İnsanların Özellikleri

Merak gelişimin anahtarı. En çok çocukluk döneminde sahip olduğumuz bu güdü zamanla özellikle de bizim gibi “merakın zararları” üzerine atasözleri olan toplumlarda köreliyor. Merakını, öğrenme isteğini içinde yaşatabilenler şanslı; şimdi biraz bu şanslı (?) gruptan bahsedeceğiz.

Meraklı olmak gerçekten bir şans mı, yoksa geliştirilebilir mi? Neden sorular cevaplardan daha az değerliymiş gibi düşünülüyor? Soru sormayı ne zaman unuttuk? Merakın cesaretle ilgisi var mı? Meraklı olmak neden iyidir?

Merak öğrenmeyi, bilgi sahibi olmayı ve bu sayede daha güvenli bir alana geçmemizi sağlıyor. Peki yaratıcılığı ve yaşamı geliştiren bu özellik kimlerde bulunuyor? Meraklı insanların ortak özellikleri neler? Buyurunuz hep birlikte okuyalım:

İyi Bir Dinleyiciler ve Çok Soru Soruyorlar

Can kulağı ile dinliyor ve çokça soru soruyorlar. Neden, niçin, nasıl vb. İyi dinlemek ve sorgulamak bilinmeyene açılan kapılardan biri.

Yargılamadan Dinleyebiliyorlar

Burada yargılamak ve sorgulamak kavramları arasındaki farka dikkat çekmek lazım sanırım. Yargılamak; içinde kimi zaman bir önyargı da barındıran ve insanı kısıtlayan, gelişimi durduran bir yaklaşım.

Meraklı insanlar karşıdaki kim olursa olsun, anlatılanı yargılamadan/objektif dinleyebiliyorlar.

Yargılamamanın bir sonucu olarak karşıdaki kişiyi suçlamıyor, utandırmıyor ve/ya zor durumda bırakmıyorlar. Destek olmaya çalışmak, konuya odaklanmak, karşıdakinin fikirlerine saygı duymak gelişime odaklı bir merakın özellikleri.

Hata Yapmaktan Korkmuyorlar

Merak beraberinde cesareti getiriyor. Sağlam sularda yüzenler maalesef ki fazla ileri gidemiyorlar.

Özellikle meraklı liderlerin yönettiği ekipler daha çok risk alabiliyor ve problem çözme özellikleri sayesinde daha yaratıcı ve geliştirici projeler üretebiliyorlar. Merak ekip üyeleri arasında da bulaşıcı bir özellik, yüceltilip karşılık gördükçe gelişiyor.

Meraklı insanların özellikleri

Merak Gelişimin Anahtarı

“Bilmiyorum” Diyebiliyorlar

Meraklı insanlar bilmedikleri şeyi açık açık söylemekten çekinmiyorlar. Öğrenme odaklı oldukları için zeki görünmek kaygısında değiller. “Gerçekten öğrenmek” onlar için zeki görünmekten daha değerli.

Sürprizlere Açıklar

Yeni yerlere gitmek, hiç bilmedikleri tatları denemek, tanımadıkları insanlarla konuşmak onlar için heyecan verici deneyimler.

Anda Kalabiliyorlar

Meraklı insanlar bulundukları ortamda ilgilerini olması gereken alana yönlendirebiliyorlar. Telefonlarını kapatıyor, konsantre oluyor ve karşıda her ne varsa onu ilgiyle izleyip/dinleyebiliyorlar.

Geçmiş Deneyimlerin Geleceği Etkilemesine İzin Vermiyorlar

Geçmişten ders çıkarabiliyorlar. Geçmişe ve yaşadıklarına dair de bir merakları olduğu için hatalarından ders alıyor ve bir daha aynı hataları yapmamak üzere sorgulama yapabiliyorlar. Buna bağlı olarak da risk almaktan çekinmiyorlar.

Merak yaratıcılığa giden yolda da önemli bir özellik. Yaratıcılık üzerine bir başka yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Nisan 2015 by in Yaşam and tagged , , .
%d blogcu bunu beğendi: